Accessories for Product
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Product Description
Lyra 60-80: Simultaneous Fast EV Charging for Electric Mobility The fast EV charger Lyra 60-80 from Floox is designed with installers and charge point operators (CPOs) in mind, ensuring efficiency and reliability in every project. This DC fast charger not only provides simultaneous charging for two vehicles but is also the most compact on the market, making installation easy, whether on a wall, stand or cart in a wide variety of environments with charging stations. in a variety of environments for electric vehicle fleets such as cars, delivery vans, trucks, or buses.
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Input Voltage | 380-415Vac |
| Input Current | 160A |
| Input Frequency(Hz) | 50Hz/60Hz |
| Power Factor / Efficiency | PF: 0.99 (Full Load); Efficiency: >95% |
| Efficiency | >97% |
| Output Voltage | 155-950Vdc |
| Output Power | 80kW |
Technical data sheets
Legislation and Compliance
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Hot Products in The Same Category
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.