Accessories for Product
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Product Description
The Ultra Fast EV Charger Lynx model from Floox is the EV charger with the highest power density in the world (382 kW/m³) and the most compact charger of up to 240 kW (905 × 537 × 1850 mm). Its high charging capacity allows a vehicle to gain 250 km of range in less than 10 minutes. Designed for public roads, service stations, and fuel stations, as well as for electric vehicle fleets such as cars, delivery vans, trucks, or buses, its modular architecture scales from 120 kW to 240 kW (with 40 kW modules). It can charge two vehicles simultaneously. Made from recycled and recyclable steel, the Lynx160 reflects Floox’s sustainability values.
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Input Voltage | 380-415Vac |
| Input Current | 300A |
| Input Frequency(Hz) | 50Hz/60Hz |
| Power Factor / Efficiency | >0.99 |
| Efficiency | >97% |
| Output Voltage | 155-950Vdc |
| Output Power | 160kW |
Technical data sheets
Legislation and Compliance
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.
Hot Products in The Same Category
Your Dynamic Snippet will be displayed here... This message is displayed because you did not provided both a filter and a template to use.