Accessories for Product
Product Description
The Ultra-Fast EV Charger Lynx 120-240 from Floox is the EV charger with the highest power density in the world (382 kW/m³), and the most compact 240 kW charger (905 × 537 × 1850 mm). Its high charging capacity allows, in less than 10 minutes, to provide the vehicle with 250 km of range. Designed for public roads, service stations and gas stations, and for electric vehicle fleets such as cars, delivery vans, trucks, or buses, its modular architecture scales from 120 kW to 240 kW (with 40 kW modules and limitable to 80 or 100 kW if necessary). It can charge two vehicles simultaneously. Made from recycled and recyclable steel, the Lynx 240 reflects Floox’s sustainability values.
Specifications
| Parameter | Value |
|---|---|
| Input Voltage | 380-415Vac |
| Input Current | 225A |
| Input Frequency(Hz) | 50Hz/60Hz |
| Power Factor / Efficiency | >0.99 |
| Efficiency | >97% |
| Output Voltage | 155-950Vdc |
| Output Power | 120kW |