FSP600-50ARN
Article Number: AX1093 Manufacturer Code: 9PA6005801 Manufacturer: FSP Technology Ltd.
https://www.shop-tps.com/web/image/product.template/22756/image_1920?unique=469b8d1
16 In Stock
    Product Description
    600 W ATX Power Supply – FSP600-50ARN
    The FSP600-50ARN is a rugged 600 W ATX power supply designed for performance-oriented desktops, workstations, and industrial PCs. It supports 90–264 VAC universal input with active PFC and uses a temperature-controlled fan for efficient, low-noise cooling. Low ripple/noise and tight regulation help protect sensitive components and ensure stable operation.
    Key Features
    • Form Factor: ATX PS/2 class, IEC C14 inlet.
    • Power: 600 W continuous, active PFC, high efficiency design.
    • Cooling: Temperature-controlled internal fan.
    • Input: 90–264 VAC, 47–63 Hz.
    • Protections: OCP, OVP, OTP, SCP.
    • Outputs: +3.3 V, +5 V, +12 V, −12 V, +5 VSB.
    • Compliance: CE, UL/cUL, FCC, TÜV/CB, RoHS.
    Specifications
    Parameter Value
    Cooling Fan 120mm
    Dimensions (L*W*H)(mm) 140*150*86mm
    Efficiency 80PLUS Bronze
    Output Power 600W