FSP350-50EGN(90)
Article Number: AX1070 Manufacturer Code: 9PA350DJ01 Manufacturer: FSP Technology Ltd.
https://www.shop-tps.com/web/image/product.template/19411/image_1920?unique=469b8d1
10 In Stock
    Product Description
    350 W ATX Power Supply – FSP350-50EGN (90)
    The FSP350-50EGN (90) is a durable, high-performance 350 W ATX (PS/2) power supply, engineered for use in demanding environments such as industrial workstations, networks, and edge computing devices. Supporting universal input (90–264 VAC) With an 80 PLUS Gold (~90 % efficiency), and active Power Factor Correction (PFC), this supply delivers reliable and efficient power. The product also offers protections against over-current (OCP), over-voltage (OVP), over-temperature (OTP), short-circuit protection, and resettable shutdown functionality. Cooling is done by a built-in 120 mm cooling fan. With its global Certifications, safety and EMC standards, it’s great for regulated applications.
    Key Features
    • Compact Form: 140 × 150 × 86 mm design, ideal for tight enclosures.
    • Power & Efficiency: 650 W continuous output with 80 PLUS Gold up to ~90.5% efficiency and active PFC ensuring clean, stable power with reduced heat and energy cost.
    • Effective Cooling: 120 mm fan ensures thermal stability and less noise.
    • Full Electrical Protection: OCP, OVP, plus low output ripple and noise.
    • Universal Compatibility: Supports 90–264 VAC via C14 inlet.
    • Multi-Rail Output:
      • +3.3 V at 20 A
      • +5 V at 20 A
      • +12 V at 28 A
      • –12 V at 0.3 A
      • +5 VSB @ 2.5 A
      • Combined +3.3 V and +5 V output limited to 103 W.
    • Certifications & Compliance: UL,CB,TUV, CE, FCC, ROHS.
    Specifications
    Parameter Value
    Cooling Fan 120mm
    Dimensions (L*W*H)(mm) 140*150*86mm
    Efficiency 80PLUS Gold
    Output Power 350W